Saç Ekimi ve Saç Sağlığı

  1. Home
  2. Blog
  3. Genellikle erkeklerde rastlanan saç dökülmelerinin birden fazla nedeni olabilir. Ancak en büyük etke...
Saç Ekimi ve Saç Sağlığı

Saç Ekimi ve Saç Sağlığı

Genellikle erkeklerde rastlanan saç dökülmelerinin birden fazla nedeni olabilir. Ancak en büyük etkenlerden biri genetik faktörlerdir. Bununla beraber stres ve çevresel etkiler de saç dökülmesinde oldukça etkili faktörlerdendir. Bu sorunu gidererek eskisi gibi sağlıklı saçlara sahip olmak için saç ekimiyaptırılabilir. Şimdi saç ekimi ve saç sağlığı hakkında detaylı bilgilere hep birlikte bir göz atalım;

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?Saç ekimleri, FUT ve FUE adındaki iki farklı yöntem ile donör saha adındaki bölgeden sağlıklı köklerin alınarak saçsız veya ekilmesi istenilen bölgelere transfer edilmesi işlemdir. Bunların arasında en popüler olanı FUE tekniğidir. Bu teknikte iki kulak üzerinden veya iki kulak arasında bulunan saçlı bölgeden kökler alınarak transfer edilir. Kök alma işlemleri 0,7 ve 0,8 mm çaplarındaki mikro ve silindirik uçlar ile tek tek çıkarılmaktadır.

Saç ekiminden sonra başarılı sonuçlar elde edebilmek için alınan saç hücrelerinin sağlığı çok önemlidir. Ayrıca köklerin alındığı bölgedeki saçların kalınlığı ve sıklığı, saç ekimi yapılacak derinin yeni kökleri besleyebilme özelliği, saçların ekileceği alanın büyüklüğü ve saç ekimini yapan kişi veya kişilerin uzmanlığı ekilen saçların sağlığı açısından hayati öneme sahiptir.
Saç Ekiminden Sonra Saç SağlığıSaç ekiminde hem doğal, hem de sağlıklı saçlara sahip olmak için saç çizgisinin nereden başlaması gerektiği doğru şekilde hesaplanmalıdır. Bu sayede saçlar daha doğal bir görünüme kavuşurken, saç bakımı yaparken de kolaylık sağlayacaktır.

Saçların daha sağlıklı ve canlı görülmesi için düzenli olarak temizlemek gerekmektedir. Saç ve saç derisinin doğal dengesinin de korunması çok önemlidir. Saç ekiminden sonra kullanılan saç bakım ürünlerine dikkat edilmelidir. Birçok ürün kimyasal maddeiçerdiğinden saçlarınıza zarar verebilir. Ekimden sonraki ilk dönemlerde saçlar hassas olacağından bu tür müdahaleler yapılmamalıdır. Ekimden sonra 3 gün bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 

Saç ekimi yapan kişinin önerdiği losyon ve şampuanları 2 hafta boyunca günde 1-2 defa kullanmalısınız. Bunları kullanırken saçlarınıza masaj yaparak uygulamamaya dikkat etmelisiniz. İlk 3 gün çok dikkat gerektirdiğinden, eğer kirli bir ortamda çalışmak zorunda kalırsanız mutlaka galoş veya şapka takmanız gerekiyor. 

Ayrıca ilk 15 gün içerisinde jöle ve sprey gibi ürünlerden uzak durmalısınız.
Ekilen saçlarınız 3 hafta sonra kendiliğinden dökülmeye başlarsa hiç korkmayın. Çünkü yaklaşık 8 hafta sonra tekrar çıkacaklardır. İlk bir hafta yüzme ve sauna gibi etkinliklerden de uzak durmalısınız. Bunun dışında her türlü spor aktivitesini yapabilirsiniz.